Zodiac Aerospace Challenge

Zodiac01

 

Měsíc před Vánoci, tedy 24. Listopadu, proběhla na Leteckém ústavu konstrukční soutěž pro dvou až tří členné týmy studentů bakalářského studia z FSI. Úkolem soutěže bylo, pouze za použití papíru a lepidla, vytvořit panel, který by přenesl předepsané zatížení a zároveň byl co nejlehčí.

Do soutěže se zaregistrovalo 30 týmů (67 studentů), všechny týmy odevzdaly zkušební panel a téměř všechny přenesly požadované zatížení (často s velkou rezervou). Soutěž byla připravena za podpory firmy Zodiac Aerospace, ze které nás v soutěžní den přijel navštívit Marco Wagendorp, technický ředitel z Nizozemské pobočky Zodiac Galleys Europe zabývající se vývojem kuchyněk dopravních letadel. Po otestování všech panelů měl Marco prezentaci o firmě Zodiac Aerospace a kuchyňkách, které vyvíjí a vyrábějí pro Airbus a Boeing.

Ačkoli zadání soutěže bylo koncipované tak, aby se blížilo sendvičové aplikaci našeho průmyslového partnera a studenti dostali vybrané teoretické podklady pro orientaci v problematice sendvičů, tak v soutěži zvítězila koncepce trubkové rámové konstrukce potažené potahem, kterou vytvořil tým „Jaký je plán“. S panelem vážícím pouhých 52 gramů, který přenesl zatížení 40 N, Lukáš Tatýrek a Tomáš Adam vyhráli společný šek na 12 000 Kč. Ostatní týmy nepřišly zkrátka, protože hodnoceno bylo prvních pět míst, první dva týmy dostaly dárek přímo od Marca a všichni soutěžící, kromě získání zkušenosti vymykající se klasické výuce, budou moci nosit památeční tričko s logem soutěže.

Odkaz na plné zadání soutěže: http://www.lu.fme.vutbr.cz/soutez/

Informativní foto-prezentace: Zodiac_Aerospace_Challenge-prezentation_EN