Soutěž Škoda Aero Challenge

V úterý 14.12 proběhl finálový den soutěže ŠKODA AERO CHALLENGE sponzorované firmou ŠKODA AUTO a pořádané ústavy LÚ a ÚADI. Soutěže se zúčastnilo 9 týmů bakalářského studia na FSI. Úkolem bylo vytvořit model automobilu 1:10 s co nejnižším odporem a zároveň s co nejvyšším chladícím výkonem heatboxu imitujícího zdroj tepla. V den konání soutěže byly modely experimentálně změřeny v aerodynamickém tunelu na LÚ. Více informací o soutěži, společně s výsledky a fotkami z finálového dne naleznete na stránkách soutěže.

Soutěžní týmy vytvořily velmi zajímavé modely s rozličným koncepčním uspořádáním, zpracováním a výrobou, fotky naleznete zde. Převažovaly modely zhotovené na 3D tiskárnách s různou povrchovou úpravou od precizního tmelení a lakování až po využití primární povrchové struktury 3D tisku. Je nutno dodat, že třetí nejnižší odpor měl tým Lipenská střela s velmi hrubým opracováním karoserie.

Jeden z nejpreciznějších zpracování modelu automobilu měl výherní tým HaHři.

Výsledky soutěže se odvíjely od správného vyvážení minimalizace odporu a maximalizace chladícího výkonu. Nejlépe si zadání podmanil tým HaHři | Kvido Hron, Filip Habáň, který při testovací rychlosti 140 km/h dosáhl na druhý nejnižší odpor 7,10 N a třetí nejlepší chladící výkon 9,75 W. Gratulujeme.

Na druhém místě skončil tým Aero_F_Topu | Vít Vrubel, Tomáš Řezníček, David Derka, který dosáhl na nejvyšší výkon chlazení a to 10,17 W a na třetím místě skončil tým IFD | Antonín Krmíček, Roman Kliš, Jiří Janečka, který volil velmi podobnou koncepci. Gratulujeme.

Dále se soutěžilo ve vedlejší kategorii o nejlepší design, který hodnotila odborná porota tvořena Ing. Vojtěchem Trusíkem z ŠKODA AUTO a.s., Ing. Jan Vančura, Ph.D z ÚADI a Ing. Robertem Popelou, Ph.D. z LÚ. Výherním týmem se stal tým KK | David Homola, Michal Hort. Gratulujeme.

Děkujeme všem týmům za účast, sponzoru ŠKODA AUTO a.s. za možnost uskutečnění soutěže, Fakultě strojního inženýrství za podporu a záštitu soutěže a doufáme, že si z toho nejenom účastníci ale také zástupci jednotlivých firem a ústavů odnáší zajímavé poznatky a příjemnou vzpomínku na finálový den, který se mohl konat prezenčně v prostorách LÚ.

Přejeme všem pokojné prožití Vánočních svátků.

Za tým organizátorů soutěže Škoda Aero Challenge

Martin Zima a Jan Vondruš